Hydrofobita – samočistící efekt

Jak napovídá název tohoto článku, tak se budeme zabývat v následujících řádcích těmato dvěma pojmy. Jsou navzájem dosti příbuzné, proto je článek o obou účincích keramické ochrany OiSO.

Hydrofobita je odborně řečeno změna fyzikálně-chemických vlastností daného materiálu, která podstatně zvyšuje smáčecí úhel pro vodu. Ve výsledku to znamená, že na povrchu se vytváří pravidelné kapky vody. Tento efekt můžete znát z přírody pod názvem lotosový efekt, kdy podobné kapky vznikají na listu lotosu. Právě pro samočistící efekt je tato vlastnost povrchu jednou z nejdůležitějších předpokladů.
Opak hydrofobity je hydrofilita. Hydrofilita povrchu je určena jednoduchým pravidlem – pokud je kontaktní úhel kapky vody menší než 90 stupňů, povrch je hydrofilní. Když přesahuje 90 stupňů, povrch se stává hydrofobním. Když kontaktní úhel daleko přesáhne 90 stupňů, získá superhydrofobní vlastnosti. Hydrofobní povrchy odpuzují vodu, která se seskupuje do kapek (aby se omezil kontakt s povrchem). Hydrofobní povrchy získávají tzv. Samočisticí vlastnosti – po navlhčení se nečistoty rozpouští ve vodě a opouští povrch. To je velmi žádoucí efekt u povrchů, které často přicházejí do styku s vodou, jako jsou karoserie automobilů, skleněné nebo stavební fasády. Hydrofobní nátěry mají dokonalý efekt se samočistícími vlastnostmi, s velkou úsporou práce a energií!

Oiso detail hydrofobita

Kromě hydrofobity je pro samočistící efekt důležitá jakost povrchu, která ovlivňuje schopnost nečistot a vody ulpívat na daném povrchu. Díky nano politurám OiSO je dosaženo dokonalého vyrovnání povrchu, kdy povrch se stává ideálně hladkým. Když spojíme ideálně hladký povrch karoserie a hydrofobní vlastnost, tak dosáhneme velmi užitečného samočistícího efektu.
Jak již bylo zmíněno, tak samočistící efekt zajistí, že na autě nebudou ulpívat nečistoty jako prach, pyl apod., dále jsou prouděním vzduchu z povrchu karoserie z velké části odstraněny. Hydrofobní efekt, který brání smáčení povrchu, zajistí že kapky vody samovolně stékají a tím s sebou berou i částice nečistot. I samotný déšť za pomocí hydrofobity dokáže smýt nečistoty z povrchu karoserie.

Díky samočistícímu efektu a hladkému povrchu karoserie vyžaduje čištění mnohem menší námahu než u povrchu neošetřeném nano politurou OiSO. Což znamená, že vám to ušetří úsilí i čas, který musíte na údržbu vozidla vynaložit. Dále to má i ekonomický efekt, jelikož vozidlo nevyžaduje tak častou návštěvu myček a také čas strávený v bezkontaktních myčkách je díky jednoduchému mytí zkrácena na polovinu. Díky tomu je zajištěna ekonomická návratnost keramické ochrany OISO, mimo další plusy užití této ochrany vašeho vozidla, skla nebo kol.

hydrofobita

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *